Prima Vista patrooniprogramm keskendub luulele ja tõlkimise temaatikale

Pressiteade 20.09.21


Prima Vista patroon 2021 Øyvind Rangøy . Foto autor: Inga Mölder

Kirjandusfestivali Prima Vista patrooni rolli kannab tänavu Norra päritolu luuletaja ja tõlkija Øyvind Rangøy, kes on kokku pannud mitmekesise patrooniprogrammi. Kuulata saab nii norra- ja eestikeelset luulet kui proosaminiatuure. Vestlusring „Tõlkimise diplomaatia”, mis pakub võimaluse arutleda tõlkimise problemaatika üle, toob aga kokku kõik Norra päritolu väliskülalised festivalil Turid Farbregdi, Klara Hvebergi, Knut Ødegårdi ja Norra suursaadiku Else Berit Eikelandi.

Øyvind Rangøy iseloomustab patrooniprogrammi fookust ja osalevaid kirjanikke niimoodi: „Tähistame 100 aastat Norra ja Eesti diplomaatilisi suhteid. Selle aasta Norra külalised elavad kõik erinevates riikides: Soomes, Norras ja Islandil. Erinev on veel põlvkond, sugu ja teatud mõttes ka emakeel, olgugi nad norralased kõik. Mis võiks neid ühendada? Näiteks see, et neil kõigil on mingis mõttes (vähemalt) kaks kodumaad. Ja kõigil on neil omad kogemused ja teekonnad kirjanduse ja tõlkimise maailmas. Milline on tõlkimise roll riikidevahelistes kontaktides? Ja milline on tõlkija roll kirjaniku elus ja vastupidi–milliseid diplomaatilisi oskusi nõuab tõlkimisega tegelemine tõlkijalt – ja kirjanikult?”

Patrooniprogramm algab teisipäeval, 21. septembril kell 20 patrooniõhtuga „Mõlemast otsast saar” Tartu Ülikooli kohvikus, kus patroon räägib muu hulgas oma lühijutukogumikust „Oled ikka veel see poiss”, mis toob kuulajate ja lugejateni ühe lapsepõlve fragmendid. 22. septembril juhib patroon vestlusringi „Tõlkimise diplomaatia”, kus osalevad Turid Farbregd, Klara Hveberg, Knut Ødegård ja Norra suursaadik Else Berit Eikeland. Vestlus on norra keeles, sünkroontõlkega eesti keelde. Nädala lõpp läheb luulelisemaks, sest 23. septembril toimub Tartu Kirjanduse Majas patrooni ja Knut Ødegårdi osalusel Norra luule õhtu „Taeva poole üles ja alla põhjatusse” ning 24. septembril esineb patroon luulekavaga „Kolm kuni seitse sõlme” koos Veronika Kivisilla, Adam Culleni ja Asko Künnapiga Kultuuribaaris Naiiv Emajõel.


Kirjandusfestival Prima Vista toimub 20.-25. septembrini.


Programmi leiab festivali kodulehelt: https://kirjandusfestival.tartu.ee/.


Lisainfo:
Annika Aas
kommunikatsioonijuht
MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista
annika.aas@luts.ee
5266442