“Tuleviku toonid Eestis”

Päevakirjanike “Tuleviku toonid” kirjandusfestivalil Prima Vista 2024: “Paremad ja halvemad tulevikud”

Tänavusel festivalil saab teoks  eriprogramm “Tuleviku toonid Eestis”, kus uksed tulevikku avanevad seitsme eriilmelise eesti kirjaniku loomingus.

Elu pole alati lihtne vastandamine  “hea või halb, must või valge”. Tuleviku kujutamine ja sellest kirjutamine on nagu maalimine, kus kasutatakse mitmeid varjundeid ja värvitoone, et luua terviklik pilt. Kirjanike kutsumus on neid toone väljendada sõnadega – olgu need toonid siis helged, julged, erksad või  tumedamad, kõik koos loovad need pildi ühiskonna hirmudest, lootustest ja unistustest tuleviku suhtes – manavad silme ette paremad ja halvemad tulevikud. 

Festivalinädala jooksul avaldatakse iga päev ühe eesti kirjaniku mõtted, unistused või kahtlused seoses tuleviku ning ellujäämisega. Lisaks kutsuvad päevakirjanikud festivalikülastajaid oma korraldatud ürituste kaudu laiemalt mõtlema, looma ja arutlema mitmete keeruliste teemade üle, nagu ühiskondlikud muutused, keskkonnaprobleemid, tehnoloogilised edusammud ja inimkonna tulevik. 

Kokku moodustub autorite tekstidest mitmekülgne pilt Eesti võimalikust tulevikumaastikust. Nagu erinevad värvitoonid näitavad maailma sügavust ja mitmekesisust, nii näitavad ka sõnad meile tuleviku erinevaid varjundeid. 

Üks asi on kindel: tulevik on tulemas olenemata oleviku vormist.