Rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista tänavune partnerlinnaprogramm toimub Leedus

Rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista tänavune partnerlinnaprogramm toimub Leedus. Prima Vista, Eesti ja Leedu Kirjanike Liidu toel esineb luuletaja Tõnis Vilu UNESCO kirjanduslinnas Vilniuses sealsel Luulekevade (Poezijos Pavasaris) festivalil ning ka festivali külalissündmusel Euroopa kultuuripealinnas Kaunases. Vilniuses toimub Baltimaade kirjanike liitude ingliskeelse ühisalmanahhi „No More Amber” teise numbri eelesitlus, almanahhi üheks koostajaks on Prima Vista 2022 patroon Urmas Vadi.


Leedu Kirjanike Liidu ja kirjanike klubi organiseeritav Luulekevad on Leedu aasta suurim luuleüritus, mis toimub 15.-29. mail juba 58. korda nii Vilniuses kui mujal riigis. Igal aastal leiab festivali ajal aset üle 100 ürituse, toimuvad luulelugemised, kohtumised Leedu kirjanike, teiste riikide luuletajate ja luulelugejatega; konverents koos ümarlauaarutelu ja luulelugemisreisidega erinevatesse Leedu paikadesse. Avaldatakse ka traditsiooniline festivali antoloogia ja almanahh.

„No More Amberi” Eesti-poolne eestvedaja on Maria Esko, tekstide tõlkija on Adam Cullen. Selle aasta numbri teema on identiteet ning eesti autoritest on esindatud Janar Ala, Margit Lõhmus, Natalja Nekramatnaja, Andres Kasemaa, Maarja Kangro, Tõnis Vilu, P.I Filimonov ja Øyvind Rangøy. Kogumiku sisu kohta ütleb Urmas Vadi, et „see näeb selline särtsakas välja nagu oleks üheksakümnendad koos neoondressidega tagasi”.

Tõnis Vilul on festivali raames kokku kuus esinemist. Lisaks 24. mail Leedu Kirjanike Liidu maja sisehoovis toimuvale No More Amber 2” eelesitlusele võib teda kuulata ka näiteks 26. mail, kui Leedu Teaduste Akadeemia suures saalis toimuval tseremoonial autasustatakse tõlkijaid. Lisaks Tõnis Vilule on seal üles astumas ka  Leedu, Läti, Poola, Gruusia, Ungari, Moldova, Saksamaa ja USA autorid. 27. mail esineb ta Kaunases festivali auhinnatseremoonial.

Luulekevadel üles astumise kohta ütleb Vilu: „Mulle tundub, et minu põlvkonnale (ja noorematele), kes on sündinud küll laulva revolutsiooni ajal, aga seda ei mäleta, on hiljutine sõda Ukrainas olnud tohutult ühendav. Kui mind jaanuaris Leetu luulefestivali kutsuti, mõtlesin, et lähengi lihtsalt luulefestivalile, nüüd aga on tunne, et lähen külla meie sõpradele.”

Mai alguses oli Prima Vistal ka koostööprojekt Kaunase kirjandusnädalaga, mille rahvusvahelises noorte autorite programmis „New Winds” esines Värske Rõhu 2021. aasta proosapreemia laureaat Marta-Liisa Talvet.

Rohkem infot:

https://rasytojai.lt/festivalio-poezijos-pavasaris-2022-renginiu-programa/

https://www.facebook.com/poezijosfestivalisPoezijosPavasaris

https://www.nomoreamber.com/