Ignė Zarambaitė (Leedu)

Ignė Zarambaitė (s 1988) on Leedu laste- ja noorteraamatute autor ja pedagoog, kes lõpetas Vilniuse Ülikooli ärijuhtimise erialal. Elu tõi aga tema karjääri ootamatu pöörde ning ta hakkas kirjutama hoopis noorematele lugejatele. 

Ta on avaldanud 13 raamatut ning osaleb lugemist edendavates kampaaniates, organiseerib nii traditsioonilisi kui ka virtuaalseid raamatuüritusi lastele, noortele ja täiskasvanutele. Lisaks Ignė õpetab, maalib, disainib sisekujundusi ja meisterdab nukke. 

Autori esimene noorteromaan “Juodavandeniai” (2020) (“Süngete vete vaimud”, 2023) räägib intriigidest, ohtlikest teismeliste mängudest, armastusest ja vihkamisest. See on õudussugemetega romaan ilusast ja targast, kuid mässumeelsest 16-aastasest Annast ning tema sõpradest; õigete otsuste tegemisest keerulistes olukordades ning lahenduste otsimisest inimestevahelistele probleemidele; isiksuse kasvamisest ja eneseotsingutest. 

“Süngete vete vaimud”:

  • Lisatud White Ravensi kataloogi 2020;
  • Parim Leedu kirjanduse raamat aastal 2020;
  • Rahvusvahelise Jānis Baltvilksi auhinna laureaat Lätis 2023;
  • Paabeli Torni auhinna nominent Eestis 2023;
  • II koht vanusegrupis 15+ Läti Rahvusraamatukogu lugemisprogrammis “Lapsed, noored ja vanemad”, 2023 (iga-aastane Suur Lugemisfestival);
  • Hea noorteraamat vanematele 2023.

Autori debüütraamat “Emilio laiškas” (“Emili kiri”, 2023) on samuti eesti keelde tõlgitud.

Ignė Zarambaitėga saab kohtuda 8. mail Tartu Linnaraamatukogu saalis. Üritust modereerib Tiina Kattel. Üritus on leedu keeles, järeltõlkega eesti keelde. Kohapeal on võimalik osta raamatut “Süngete vete vaimud” (kirjastus Eesti Raamat).

Foto: Ignė Zarambaitė
Foto autor: Vygaudas Juozaitis