Kirjandusfestival Prima Vista 2024 eelsündmused

2023

Utoopia Saatkond

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 festivali „Prima Vista 2024: Paremad ja halvemad tulevikud“ eelsündmusena oli festivalinädala jooksul Raekoja platsi ja Rüütli tänava nurgal avatud Utoopia saatkond, mis selle eestvedajate Jan Teeveti ja Oliver Issaku sõnul oli mõeldud positiivse ebakindluse, julge mõtte ja taltsutamatu kujutlusvõime kaitsealaks ning kus 8. mai õhtust kuni 13. mai varaste tundideni kõlasid kõned ja sõnavõtud igatsusest teistsuguse järele, sõna võtta võisid sealjuures kõik soovijad. Igal päeval oli saatkonnal ka saadik, kelleks selle rolli täitmise järjekorras olid Mehis Heinsaar, Clara Amaral (Portugal), Cloud Circuit (Kanada), Hans Platzgumer (Austria) ja Maarja Pärtna.

Utoopia Saatkonna lõidkontseptualistid ja lavastajad Jan Teevet ja Oliver Issak ning kunstnikud Taavi Teevet, Erle Nemvalts ja Giulia Lanza. Saatkonna projektijuht oli Lisanna Lajal.

Projekti kohta saab rohkem lugeda Utoopia Saatkonna kodulehelt.

Pildigaleriid

Meedias

Utoopia Saatkonna saadikud

2022

Avalik kohtumine lüürilise minaga

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 festivali „Prima Vista 2024: Paremad ja halvemad tulevikud“ eelsündmusena toimus 14. mail 2022. a kl 16.00 TÜ raamatukogu ees avalik kohtumine lüürilise minaga, millele järgnes luulepidu Tartu Kirjanduse Maja hoovis ja kultuuriklubis Salong. Prima Vista 2022 viimasel päeval avanes kõigil harukordne võimalus kohtuda maailma kultuuri- ja mõtteloo tõelise vaimuhiiglasega, kelle olulisust ka meie keele, kultuuri ja rahvusteadvuse kujunemisel ja põlistamisel ei ole võimalik alahinnata. Avalik kohtumine lüürilise minaga oli etenduslik ühismõtisklus, mis käsitles luule olemasolemise viise kultuuris, meid ümbritsevas tegelikkuses ja ennekõike iga inimese südames. Kas pole nii, et luule loob meid samavõrd kui meie luulet?

Sündmusele eelnes luulekett, kus kõik said oma meelistekste ette kanda. Luulehuvilised alustasid lugemisega reedel (13.05) kell 16.00 ja lugesid katkematult tekste ette kuni järgmise päeva (14.05) sama kellaajani. 

Meedias

Pildigaleriid

2021

Futuroloogiline Kongress

Foto: Olari Pilnik

Paljude tunnustatud eesti kirjanike osalusel leidis laupäeval, 25. septembril 2021.a aset kirev ja kaleidoskoopiline ürituste plejaad ehk „Futuroloogiline Kongress”, mis käsitles kirjandust ja tulevikku ning pühitses pidulikult kuulsa poola ulmekirjaniku Stanisław Lemi 100. sünniaastapäeva.

Kongress toimus Tartu Kirjanduse Majas, mis muutus sel puhul suurejooneliseks luksushotelliks (või pigem dekadentlikuks väikelinnahosteliks), mille töötajad eesotsas konsjerż Paavo Matsini, šveitser Jaak Tombergi, peakoka Maret Tamme ja TÜ kirjandusringiga Ellips olid valmis vastu võtma külalisi ka kõige kaugemast universumi nurgast. Kavas oli kirjanduse ja tuleviku teemaline „Utoopiline salong”, Stanisław Lemi loomingule pühendatud sümpoosion, pööningukino dokumentaalfilmiga Lemist ning „Futurolooline Kongress”, kus tosinkond Eesti autoreid esitas tulevikuteemalisi tekste. Õhtu lõppes Futuroloogiline diskoga.

Meedias

Pildigalerii