2010

Prima Vista 2010 – „Ellujäämise kunst“

6.–9. mai 2010.

2010. aastal toimunud Prima Vista „Ellujäämise kunst“ patrooniks oli Hannes Varblane. Festivali parterlinnaks oli Põltsamaa.
Festivalil astusid üles 14 väliskülalist Soomest, Venemaalt, Saksamaalt, Ungarist, Lätist, Hispaaniast ja Suurbritanniast.
Kavas olid juba traditsiooniks muutunud üritused: raamatulaat, pargiraamatukogu, kohtumised kirjanikega, arutelud jne.
Esmakordselt toimus festivali eelüritusena 23. aprillil raamatu ja roosi päev Tartu Kaubamajas.

Festivali patrooni pöördumine

Ellujäämise kunst ja teksti tegelikkus

Raske on defineerida meie ajale ainuomast ellujäämist, veel vähem sellele vastavat kunsti. Siiski püüab kirjandusfestival Prima Vista tänavuse teemaasetusega rõhutada tõika, et kirjandus kultuuri ühe alustalana on see, mis raskustes – olgu siis majanduslikes, poliitilistes, eksistentsiaalsetes või mis tahes veel eelseisvais – aitab meil edasi elada, säilitada eneseväärikust, anda elule sisu, mis ei allu vaid väliste üldkehtivate väärtuste ahistavale survele; sõltuvalt sellest ja seega ka johtuvalt sellest on festival sunnitud tõstatama ka looja positsioneeringu küsimuse momendi tegelikkuses. Igasuguse looja, ka minu kui luuletaja, turbekiri tuvastab – väljasuremise vältimiseks tuleb nii mõnigi kord tappa . Inimest iseendas kunsti nimel. Seetõttu peab sellesse kahepalgelisse käeraudadega koletisse nimega „ellujäämise kunst“ suhtuda äärmise ettevaatusega. Aeg on kõigile inimestele, ka luuletajatele, antud nende eneste jaoks, mitte vastupidi.

Inimese ja kirjanikuna ma tean, et kirjandus elu asendada ei suuda, ent ometi tundub mulle, et elu on pädevam mõtestada kirjanduse kaudu. Samas tuleb tunnistada – kirjandus, ei loomigu ei tarbimisobjektina, pole mingi demokraatlik ettevõtmine. Kas kirjandus väärib ellujäämist või ellujäämine kirjandust? Ajast aega korduv üks ja sama küsimus. Siinjuures nentigem, et aeg annab halastust, ei halastus ent aega.

Elades sootsiumis, kuhu me oma kulgemises oleme jõudnud, tuleb üha enam ja enam süüvida mõtisklustesse vaimsest vabadusest, mida nii mõnedki turumajandusdemokraatlikud võimlikud vabadused ahistavad. Sõnavabadusegi lõpptulemuseks on paratamatult sõnavabaduse inflatsioon. Mida, kus ja kuidas me peame üle elama, et ellu jääda? Kuidas organiseeruda selliselt, et lähitulevik poleks teekond masust mõttetusse. Kirjandusel kui sellisel pole ju ellujäämisega silmanähtavalt mingit pistmist. Ometi on kirjutamine enesehävitus inimkoosluse säilitamise nimel. Kirjutatu peab olema oma ajale vastukaal. Ta ei pea alati olema suunatud üheselt tulevikku, ent vastukaal oma ajale ta peab olema. Olla kaasaegne kirjutaja, tähendab luua oma aega, mitte seda heiastada. Või kui peegeldada, siis mitte nagu peegel, vaid nagu kilp.

Nüüdsel lugemisaastal on hingekosutav uskuda, et iga lihtlugejagi on olemuslikult autori kaasteeline, teksti ja tegelikkuse vahel haigutava taarna kohal ühendavkõrguv sild. Iga kirjaniku suurim saavutus on tema lugeja. Lugeja mõtestab teksti sellise mõõtmatu vabadusega, millist ei taga talle ühegi riikliksotsiaalse moodustise poolt loodud tegelikkus. Seetõttu on kirjandusel kõikidel, eriti aga ahistavatel ajastutel ülim missioon – vastuseis. Inimvaenulikke jõude on alati kergem organiseerida kui ükskõik milliseid teisi. Väiksemgi järeleandmine vastupanus võib aga viia suurte kuritegudeni. Ellujäämise kunst võib pöörduda kuhtumiskunstiks. Jossif Brodskilt küsiti kord, kui ta juba USAs elas, mida tal Vabas Maailmas vabadusega teha on. Nobelist vastas, et ega midagi erilist sellega peale hakata polegi. Tuleb vaid rohkem lugeda. Vabadust olevat vaja selleks, et raamatukogus käia ning et mitte miski ei kasvatavat suuremaks demokraadiks kui luule.

Ehkki ma usun inimese metafüüsilisse potentsiaali, pean koos Francis Baconiga kurvalt tõdema: Hope is a good breakfast but a poor supper. Polnud Brodskigi eriline optimist, nentides: Fatum non penis, in manus non recipis. Prima Vista patroonina olen siiski seisukohal, et ehkki inimkonna ellujäämisrong on kihutamas oma õõvastavasse lõppjaama, on kirjandusel võimalus olla omamoodi pöörmeseadjast piduripanejaks ning võib-olla suudab väärtkirjandus tupikusse tormava rongi tapvat kiirust veidigi vähendada, andes määravale vähemusele võimaluse hukatusse tormavalt veeremilt mahahüppamiseks.

Hannes Varblane

Väliskülalised:

Dmitri Bõkov (Venemaa)
Leonie Swann (Saksamaa)
Attila Bartis (Ungari)
Inga Gaile (Läti)
Juris Kronbergs (Läti)
Guntars Godiņš (Läti)
Liāna Langa (Läti)
Zinaida Lindén (Soome)
Rosa María Rodríguez Magda (Hispaania)
Josep Carles Lainez (Hispaania)
David Toop (Suurbritannia)
Lisa Blanning (Suurbritannia)
Kodwo Eshun (Suurbritannia)
Tony Herrington (Suurbritannia)

Blogides:

Meedias:

Programm:

Märts/aprill 2010

„Mehed ei nuta“ – Prima Vista kirjanikeränd

Reede, 23. aprill

Raamatu ja roosi päev Tartu kaubamajas Apollo raamatupoes, Rahva Raamatus, TÜ Raamatukogus ja Tartu Linnaraamatukogus

Kirjandusfestival Prima Vista eelüritusena peetava raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast: selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Tartu Ülikooli Raamatukogus kell 11.00–18.00: raamatuid müüvad kirjastus Atlex, kirjastus Elmatar, Eesti Entsüklopeediakirjastus, kirjastus Ilmamaa ja kirjastus Varrak.

Toimub ka rooside müük.

Tartu Linnaraamatukogus kell 11.00–18.00: raamatuid müüvad kirjastus Fantaasia ja Petrone Print.

Esmaspäev, 3. mai

18.00 Filmiõhtu Eesti Rahva Muuseumis: näidatakse Guy-Marc Hinanti ja Dominique Lohlé dokumentaalfilmi David Toopist I Never Promised You A Rose Garden.

Teisipäev, 4. Mai

 15.00 Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Tartu Kõrgem Kunstikool esitlevad: Õnnekonverents! TKK galeriis “Noorus” (Riia 11)
Õnnest räägivad: Aare Pilv, Arne Merilai, chanelDyor, Erika Renel, Erkki Luuk, Kiwa, Maia Tammjärv, Mihkel Kunnus.
Vaata konverentsi kava!

19.00 TKK tudengite õnneteemalise näituse avamine (kuraatorid Nele Tammeaid ja Kristina Paju). Näitus jääb avatuks 20. maini.

20.00 Benjamin Zephaniah Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis „Noorus“

Kolmapäev, 5. mai

Prima Vista eelüritused

14.00 Vestlusring „Sport ja kirjandus“ Eesti Spordimuuseumis (Rüütli 15)

Kirjanduse ja spordi kokkupuudetest ja seostest vestlevad Prima Vista patroon, kunagine Eesti Spordimuuseumi töötaja Hannes Varblane ja kirjanik Tarmo Teder.

18.00 Ungari instituut esitleb: ungari kirjanik Attila Bartis Tartu Kirjanduse Majas

Kirjanikuga vestleb Viktória Tóth, ungari keelest tõlgib vestlust Tõnu Seilenthal.

Neljapäev, 6. mai

10.00–12.00 „Elav raamatukogu“ Tartu Linnaraamatukogus ja Annelinna, Karlova ning Tammelinna harukogudes

„Elav raamatukogu“ on vahetu õpiprotsess, kus saab vestelda ühe inimese ehk „elava raamatuga“, esitada talle küsimusi, suunata vestlusteemasid ja laiendada nõnda oma silmaringi. Seekordne „elav raamatukogu“ on suunatud koolinoortele. Elavateks raamatuteks tulevad väga erinevate

elukutsete esindajad, näiteks fotograaf, füüsik, politseinik jne. Nendega suhtlemine võib olla noortele abiks ka elukutse valikul.

10.45–19.00 Pargiraamatukogu südalinna pargis

Kirjandusfestivali ajal avatud Pargiraamatukogus laenutatakse raamatuid, saab lugeda ajalehti ja ajakirju, kasutada internetti. Päeval on vabaõhuraamatukogus lasteüritused – kunstitoad kirjanikega, kirjandusliku orienteerumismängu start ja kokkuvõtete tegemine, nukuteatri etendus ja lastekontserdid. Õhtuti on Pargiraamatukogus kontserdid ja vabaõhukino.

10.45 Pargiraamatukogu avab laste tervituskontsert

11.00–15.00 Lasteprogramm Pargiraamatukogu platsil:kunstituba kirjanikuga (Epp Petrone), orienteerumismäng

11.00–18.00 Prima Vista raamatulaat TÜ Raamatukogu ees ja sees

Raamatulaat pakub võimalust hankida soodsa hinnaga raamatuid ning saada ostetud raamatusse ainulaadne Prima Vista tempel. TÜ Raamatukogu kohviku Gaudeamus terrassil toimuvad raamatuesitlused.

12.00 Prima Vista 2010 avamine Tartu Ülikooli Raamatukogu konverentsisaalis

Kavas:

Tervitused.

Prima Vista 2010 patrooni Hannes Varblase avasõnad.

Dmitri Bõkovi avalik loeng „Kirjandus kui nafta“ (vene keeles, sünkroontõlkega eesti keelde).

Vestlusring „Mitmes võim on kirjandus?“ Osalevad Maris JohannesImbi PajuKaarel Tarand ja Priit Kruus,vestlust juhib Juku-Kalle Raid.

15.00 Kontsert Pargiraamatukogu platsil: Tartu II Muusikakooli akordionistide ansambel

Juhendaja Olga Kostjukovitš

16.00 Imbi Paju raamatu „Kõige taga oli hirm“ esitlus TÜR kohvikus Gaudeamus

16.00–17.00 Mihhail Šiškin kohtub lugejatega Tartu Kirjanduse Maja saalis

Kirjanikuga vestleb Tallinna Ülikooli vene kirjanduse professor Irina Belobrovtseva

17.00 Kohtumisõhtu saksa kirjaniku Leonie Swanniga TÜ Raamatukogu konverentsisaalis

Kirjanikuga vestleb romaani „Glennkill. Lambakriminull“ tõlkija Piret Pääsuke, katkendeid raamatust loeb näitleja Janek Joost. (Vestlus on saksa keeles, sünkroontõlkega eesti keelde.)

18.00 Soome Instituut esitleb: Zinaida Lindén Tartu Linnaraamatukogu kohvikus Vaikne Nurgake

Kirjanikku küsitleb Jevgenia Garanža (üritus toimub vene keeles).

18.00–19.00 Fay Weldon kohtub lugejatega Tartu Kirjanduse Maja saalis

Kirjanikuga vestleb Krista Kaer

19.00–20.20 Vabaõhukontsert Pargiraamatukogu platsil

Esineb bluusibänd Bullfrog Brown koosseisus: Alar Kriisa (laul, suupill), Peeter Piik (bass), Andres Roots (kitarr).

Kontserdile eelneb Andres Rootsi ingliskeelse luuleraamatu Build Me A Statue esitlus. Raamatut tutvustab Sven Vabar.

19.00 Dmitri Bõkovi luuleõhtu Tartu Linnaraamatukogu saalis

19.00–20.00 Jason Goodwin kohtub lugejatega Tartu Kirjanduse Maja saalis

20.30 Tuuli Tauli luulekogu „Täiuslik ja turvaline“ esitlus TÜR kohvikus Gaudeamus

21.30 Muusikaõhtu Kirjanduse Maja krüptis patrooni juhtimisel

Õhtu on pühendatud legendaarsele vene ansamblile Akvarium

Reede, 7. Mai

10.00–19.00 Pargiraamatukogu südalinna pargis

Kirjandusfestivali ajal avatud Pargiraamatukogus laenutatakse raamatuid, saab lugeda ajalehti ja ajakirju, kasutada internetti. Päeval on vabaõhuraamatukogus lasteüritused – kunstitoad kirjanikega, kirjandusliku orienteerumismängu start ja kokkuvõtete tegemine, nukuteatri etendus ja lastekontserdid. Õhtuti on Pargiraamatukogus kontserdid ja vabaõhukino.

10.30–15.00 Lasteprogramm Pargiraamatukogu platsil: nukuetendus, kontsert kunstituba kirjanikuga (Mika Keränen), orienteerumismäng

10.00–18.00 Prima Vista raamatulaat TÜ Raamatukogu ees ja sees

Raamatulaat pakub võimalust hankida soodsa hinnaga raamatuid ning saada ostetud raamatusse ainulaadne Prima Vista tempel. TÜ Raamatukogu kohviku Gaudeamus terrassil toimuvad raamatuesitlused.

14.00–15.30 Dmitri Bõkovi seminar Tartu Ülikoolis: “Õnnelaps Boriss Pasternak” / “Счастливец Борис Пастернак (Näituse 2, auditoorium 207), modereerib Roman Voitehhovits, PhD

14.00–16.00 Rosa María Rodríguez Magda raamatu „Simulaakrumi nauding” esitlus Tartu Linnaraamatukogu saalis

Autorit tutvustab professor Jüri Talvet, vestlus autoriga toimub hispaania keeles, järeltõlkega eesti keelde.

14.00 Mihkel Raua raamatu „Sinine on sinu taevas“ esitlus TÜR kohvikus Gaudeamus

 
14.20 Dan Grahami film Rock My Religion

15.00
 Margaret Atwoodi raamatu „Uputuse aasta” esitlus TÜR kohvikus Gaudeamus

15.30 Mihkel Raua raamatu „Sinine on sinu taevas” esitlus Tartu Kaubamaja Apollo raamatukaupluse esises aatriumis.

Autoriga vestleb Wimberg.

14.00–16.00 Norra kirjandus: Bjørnstjerne Bjørnsoni loomingule pühendatud kirjanduspäev Tartu Kirjanduse Majas

Tuntuim norra ajaloolane ja kirjanik Karsten Alnæs tutvustab Nobeli kirjandusauhinna võitjat, Henrik Ibseni kaasaegset ja suurimat rivaali Bjørnstjerne Bjørnsonit. Loetakse katkeid tema teostest ning kohapeal on võimalus tutvuda Bjørnsoni eesti keelde tõlgitud raamatutega.

16.15 Prima Vista eriprogramm Tartu Kaubamaja fuajees: luulet loevad Contra ja Wimberg

16.00–19.00 The Art of Survival: multimeediaettekanded TÜ Raamatukogu konverentsisaalis, külalisteks muusikaajakirja The Wire toimetaja Tony Herrington ning kaastöölised Lisa BlanningDavid Toop ja Kodwo Eshun. Ettekannetele järgneb vestlusring Tõnis Kahu juhtimisel. (Üritus on inglise keeles.)

Kohapeal on võimalik osta ka ajakirju ja raamatuid.

Vaata ettekannete lühitutvustusi


16.00–17.00 Patrooni tund TÜR kohvikus Gaudeamus

16.00 Luulevõistluse Poetry Slam näidisesinemine Pargiraamatukogu platsil

Üles astub 2009. aasta suvel Berliinis toimunud Euroopa Poetry Slami võidukolmik: sakslane Tobi Kunze, prantslane Dizzy Lez ning eesti kirjanik Jaan Malin

17.00 Dmitri Bõkovi raamatu „Mahakantud” esitlus Tartu Kaubamaja Apollo raamatupoes

17.00–18.30 Josep Carles Lainezi loeng „Hispaania vähemuskeeled ja –kirjandused“ Tartu Kirjanduse Maja saalis

Loeng on hispaania keeles, järeltõlkega eesti keelde.

18.00 Dionysius Fabriciuse raamatu „Liivimaa ajaloo lühiülevaade“ esitlus Johannes Esto Ühingu majas (Näituse 3)

Raamatust kõneleb emeriitprofessor Enn Tarvel. Katkendied raamatust loevad Lembit Peterson ja Tõnis Rätsep, meeleolu loovad muusikalised vahepalad.

18.00 Vene romansside õhtu Tartu Linnamuuseumis

Natalja Trošina – vokaal

Jelena Golub – klaver

19.00 Laulvate kirjanike kontsert Pargiraamatukogu platsil

Luulet loevad ja laulavad Aapo IlvesJüri KaldmaaTuuli TaulJaan FelslandMerca ja Chalice. Saatemuusikutena teevad kaasa ansambel Bullfrog BrownTeet Velling ja Merje Kägu, kontserti juhib Reimo Rehkli.

Viiel eelneval laulvate kirjanike kontserdil on üles astunud 18 kirjanikku, kellest kolm on ka tänavu esinejate seas, Tuuli Taul, Jaan Felsland ja Chalice osalevad kirjanike kontserdil esmakordselt.

20.30 Carolina Pihelgase luulekogu „Metsas algavad hääled“ esitlus Tartu Kirjanduse Maja krüptis 

 22.00–23.35 Vabaõhukino Pargiraamatukogu platsil: Kinobuss filmiga „Pangarööv“ (Filmivabrik 2009)

Režissöör Andrus Tuisk, stsenarist Mihkel Ulman, peaosades Hannes Kaljujärv ja Henri Kuus.

Vanglast vabanenud Madise ja tema õepoja Hannese „roadmovie“, mis tipneb pangarööviga.

22.00 Prima Vista esitleb: ProtoEclectica Pärmivabrikus (Pikk 58)

DJ:
Tony Herrington (The Wire)
Lisa Blanning (The Wire)
Kaido Kirikmäe (Eclectica)
Renca (Eclectica)

Laiv:
*Paul Cole & Ring My Bell
*Sequoia 7
*Taavi Tulev

VJ:
Rivcs
Mammut
Triinu Lille

Kunstikuu:
Safe-Sex Guru – “Erootilised slaidid”
Muradyan & VJ Nep Tong – “Craddles”

Pilet 50/pärast südaööd 75/Wire@Prima Vista flaieriga 35

Neid Wire@Prima Vista flaiereid saab ainult ERMi filminäitamiselt 3.
mail ja The Wire päevaselt esinemiselt 7. mail!

Laupäev, 8. mai

10.00–17.00  Prima Vista raamatulaat TÜ Raamatukogu ees ja sees

Raamatulaat pakub võimalust hankida soodsa hinnaga raamatuid ning saada ostetud raamatusse ainulaadne Prima Vista tempel. TÜ Raamatukogu kohviku Gaudeamus terrassil toimuvad raamatuesitlused.

11.00–13.00 Raamatuoksjon “151trükist” Tartu Kirjanduse Majas

Kivisilla Kultuurikeskuse korraldataval oksjonil müügile tulevate trükistega on võimalik tutvuda aadressil www.kivisild.ee ja kohapeal ühe tunni joooksul enne oksjoni algust.

12.00 Eesti Rahva Muuseum esitleb: vene luulekimp

Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (Kuperjanovi 9) loevad oma luulet Doxie (Tatjana Sigalova) ja Larissa Joonas. Üritus toimub vene keeles ja on tasuta.

Doxie (Tatjana Sigalova) on avaldanud 3 luulekogu: „Sinikad kuu all“ (Синяки под луной) 2005, „Tõelised? Luuletused? (Teine kogu värsse)“ (Настоящие? Стихи? Второй сборник виршей) 2006, „Siin ja seal/Seal ja siin (Luuletusi 2005-2008 a.)“ (Здесь и там/Там и здесь (Стихи 2005-2008 гг.) ) 2009. Larissa Joonas on avaldanud kogu „Kõige valgem maailm. Luuletused ja proosa“ (Самый белый свет. Стихи и проза) 2006.

 13.00 raamatu “Eesti muistendite kuldraamat” esitlus PV raamatulaadal TEA kirjastuse ees

14.00–15.00 Patrooni tund TÜR kohviku Gaudeamus terrassil

15.00 Kogumiku „Mehed ei nuta II“ esitlus TÜR kohviku Gaudeamus terrassil

16.00 Prima Vista noortekas Tartu Kirjanduse Maja hoovis/krüptis. Esinevad noored autorid Eda Ahi, Berit Kaschan, Allar Lepa, Urmo Mets, Carolina Pihelgas, Maarja Pärtna, Triin Tasuja ning Andra Teede. Toimub ka konkursi „Esimene samm“ võitja väljakuulutamine ning, Ulakassi arvustuste võistluse võitjate autasustamine.

 20.00 Luuleõhtu Genialistide klubis – läti luule
Oma loomingut loevad Inga Gaile, Juris Kronbergs, Guntars Godiņš ja Liāna Langa, kõlavad ka luuletuste eestikeelsed tõlked ning liivlanna Julgi Stalte laulud.
Sissepääs prii!

22.00 Järelpidu Genialistide klubis:
Palmisaalis: Jaan-Jürgen Klausi kirjandusfilmide retrospektiiv
Live: PI-JAMAZZ
Live: EDGAR POE’S FAVORITE CAT
Live: LEMON TREES
Dj: Berk Vaher / Martin Jõela

Pilet 35/50.-

*Prima Vista 2010 esinejatele ja korraldajatele sissepääs  poole hinnaga (rinnasildi ettenäitamisel)

Pühapäev, 9. mai

Prima Vista Põltsamaa lossihoovis

12.00–17.00 Loetud raamatute laat

Samas müügil:

eksklusiivne piiratud tiraažiga festivalikogumik „Mehed ei nuta“

Põltsamaa ÜG õpilaste omaloomingu kogumik “Tervisest läbi lapse meele ja keele”

12.30 Avamine, sõnavõtud

13.00 Kirjanduslik ekskursioon Põltsamaal ja linnalähedastes kirjanduse ning trükitegevusega seotud paikades (jalgsi ja bussiga)

Eelregistreerimine raamatukogus.

13.00 Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilaste raamatu „Tervisest läbi lapse meele ja keele” esitlus

Tänukirjad annab üle Põltsamaal elav kirjanik Henn-Kaarel Hellat.

Tänavatants erinevates stiilides: break-tantsu grupp „Complete“ Marek Tamme juhendamisel ning „JJ-Street“ Kairi Jerlovi juhendamisel.

14.00 Urmas Nemvaltsi koomiksituba õpilastele

14.30–16.00 Jõgeva maakonna roog

15.00 Raamatu “Mehed ei nuta” esitlus

Projektis osalesid kirjanikud Kadri Kõusaar, Kristiina Ehin, Hannes Varblane, Lauri Sommer ja Olavi Ruitlane. 

16.00 Laulvate kirjanike kontsert

Esinevad Merca, Tuuli Taul, Jaan Pehk, Aapo Ilves ning Jürgen Rooste

17.30 Luulelahing Veinikeldris: Contra, Merca, Wimberg

21.00 Õuekino: kirjandusteos ekraanil – film „Lohetätoveeringuga tüdruk“

Pilet 25.-

9. mail Lossihoovis avatud:

Savikoda: müügil mõisakeraamika tooted: liuad, õllekapad, vaasid, Põltsamaa vapiga veinikarikas jm

Kunstipood: müügil kohalike kunstnike maalid, suveniirid ja käsitöö

Kunstigalerii pART: Põltsamaa Kunstikooli IV lennu lõputööde näitus

Käsiteokoda:

Käsitöökauplus

 Näitus – Rahvuslik tekstiil puidus

 Töötuba – Rahvusliku paela punumine

 Töötuba – T-särgi heegeldamine

12.00–17.00 Põltsamaa Muuseumi näitus „Georg Kold ja Põltsamaa“      (Põltsamaa linnapea aastatel 1930–1940 ja 1941–1942)

10.00–19.00 Veinikelder

Konkursid ja võistlused

Prima Vista aardejaht 2010 (6.– 9. maini Tartus)

Koostöös geopeitus.ee-ga toimub esimest korda festivali ajaloos põnev

ülelinnaline aardeotsimismäng. Peidetud aarete asukohakoordinaadid tehakse nähtavaks geopeitus.ee lehel 6. mail ja aardejaht kestab kuni 9. maini või kuni kõigi aarete ülesleidmiseni. Pärast iga aarde leidmist teavitatakse sellest geopeitus.ee lehel. Ole kiire, sest aeglastele jäävad tühjad pihud!

Ulakassi arvustuste võistlus

Tartu Tamme Gümnaasiumi arvustuste võistlusest on osa võtma kutsutud Eesti ja Soome koolinoored ning arvustatavaks teoseks võib lisaks eesti uuemale kirjandusele olla ka soome või ungari teos. Võistluse eesmärgiks on ergutada ja süvendada õpilaste lugemishuvi ning innustada noori kirjalikule eneseväljendusele.

Konkurss “Esimene samm”

Tartu Kultuurkapitali juurde loodud Prima Vista fondi kirjanduspreemia “Esimene samm” on asutatud 12.märtsil 2007. aastal MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista poolt. Preemia on loodud soovides edendada Eesti kirjanduselu, mille raames antakse välja mitmesuguseid stipendiume kirjandusega seotud autorite loometegevuse toetuseks. Preemiale saavad kandideerida autorid oma ilukirjanduslike debüüttekstidega , mis on eelmisea kalendriaasta jooksul perioodikas avaldatud.

2010. aasta konkursi žüriisse kuuluvad Lugemisaasta projektijuht Krista Ojasaar, kirjanik Hannes Varblane, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna esimees, kirjanik ja literaat Berk Vaher, Eesti Kirjanduse Seltsi teadussekretär Marja Unt ning auhinna 2009. aasta laureaat Berit Kaschan.

Lasteprogramm

Neljapäev, 6. mai

10.45 Pargiraamatukogu platsil: Pargiraamatukogu avab laste tervituskontsert. Esinevad Tartu Sassi, Poku ja Lotte lasteaia mudilased.

Pargiraamatukogu kunstitelgis:

11.00–12.30 Kunstituba kirjanikuga. Külas on Epp Petrone.

12.30–14.00 Kunstituba kirjanikuga. Külas on Epp Petrone.

12.45 Kogunemine kirjanduslikuks orienteerumismänguks (3.–4. klassid)

13.00–14.00 Kirjanduslik orienteerumismäng Toomemäel

14.00–15.00 Kohtumine kirjanik Epp Petronega, orienteerumismängu võitjate autasustamine

Reede, 7. mai

10.30 Pargiraamatukogu platsil: Linnaraamatukogu nukuteatri etendus „Buratino“ ning Tartu Sassi, Poku ja Lotte lasteaia mudilaste kontsert.

Pargiraamatukogu kunstitelgis:

11.00–12.30 Kunstituba kirjanikuga. Külas on Mika Keränen.

12.30–14.00 Kunstituba kirjanikuga. Külas on Mika Keränen.

12.45 Kogunemine kirjanduslikuks orienteerumismänguks (5.–7. klassid)

13.00–14.00 Kirjanduslik orienteerumismäng Toomemäel

14.00–15.00 Kohtumine kirjanik Mika Keräneniga, orienteerumismängu võitjate autasustamine

Laupäev, 8. mai

12.00–14.00 Lauamänguhommik Tartu Linnaraamatukogu laste- ja

noorteosakonnas

Veeretame täringuid ja selgitame välja, kes on osavam seiklusmängus “Mees, kes teadis ussisõnu”. Lisaks saab proovida teisigi Ludo (ludo.ee) põnevaid lauamänge. Oodatud on kõik lapsed ja noored alates 10. eluaastast.

Prima Vista ajal avatud näitused

Näitused Tartu Ülikooli Raamatukogus

E–R 9–22, L 11–20, P 11–17

„Maailma ülistades: kaasaegsed afroameerika kirjanikud”

TÜ Raamatukogu III korrusel

Ingliskeelne näitus tutvustab 14 tänapäeva afroameerika kirjanikku ja luuletajat. Igal plakatil on autori foto, lühielulugu ja katkend tema teosest. Välja on pandud ka valik autorite teosed eesti ja inglise keeles. Näitus on valminud koostöös Ameerika Ühendriikide Suursaatkonnaga Tallinnas.

„Figaro pulm“

5. mai –13. juuni

TÜ Raamatukogu III korrusel

12.–17. septembrini toimus Prantsusmaal, St. Rémy-lčs-Chevreuse’is 10. Rahvusvaheline Köitekunsti Biennaal. Iga osavõtja sai seekord välja pakkuda oma originaalkujunduse raamatule Beaumarchais’ “Figaro pulm”.

Peapreemia sai EKA nahakunsti osakonna magistrant Kristiina Nurk.

Eestist osales näitusel 38 kunstnikku ja kunstitudengit, neist 23 Nahakunstnike Liidu liikmed: Egge Edussaar, Tiia Eikholm, Illu Erma, Rene

Haljasmäe, Eve Kaaret, Kiira-Marianne Kadarik, Pille Kivihall, Sirje Kriisa, Ivi Laas, Aino Lehis, Kaia Lukats, Rutt Maantoa, Luule Maar, Ruuda Maarand, Tiiu Mäger, Helen Maran-Poll, Tiina Piisang, Liia Saluvee, Ella Summatavet, Naima Suude, Zanna Zuravel, Maie Teivik, Tiiu Vijar. Nahakunstnike Liidu ja Eesti Köitekunstnike Ühenduse liikmete osavõttu

toetas Eesti Kultuurkapital. Nüüd on võimalik tutvuda näitusel eksponeeritud töödega ka TÜ Raamatukogus.

Lasteraamatute Illustraatorite Ühenduse kevadnäitus 2010

TÜ Raamatukogu II korrusel

Oli kunagi aeg, kus iga-aastased kevad- ja sügisnäitused tegid omamoodi kokkuvõtteid kunstnike loomingust. Näitused olid alati polupaarsed nii kunstnike endi kui ka vaatajate hulgas. Sellenimelised näitused jäid kahjuks minevikku, aga igatsus nende järele on säilinud. Aastast 2008 tegid kevadnäitustega algust Eesti illustraatorid. Kevadel tehakse suurpuhastusi toas ja aias ja tehakse seda ka sahtlites ja ateljeedes. Viimase aasta või paari loomingu “tuulutamine” käib selle juurde. Nõnda saab ise vaadata ning ka teistele näidata ja ühtlasi teha ruumi uutele mõtetele ja töödele.

„Pisitrükised läbi aastate”

21. aprill–20. mai

TÜ Raamatukogu III korrusel

Väljapanek tutvustab raamatukogu pisitrükiste kogu, mis sisaldab pisitrükiseid 19. sajandi algusest kuni tänapäevani. Näitusele on välja pandud kiriku-, kodu-, teatri-, poliitika-, haridus- ja turismiteemalised trükised.

Näitused Tartu Linnaraamatukogus (Kompaii3/5)

N–R 9.00–20.00, L 10.00–16.00

Köitekunstinäitus „9 poognat“ (IV korruse fuajees)

Fantaasiarikkaid ja põnevaid köiteid iseloomustab mänguline lähenemine, mis moodustab värvika ja ekspressiivse pildi praegusest seisust Eesti köitekunstis. Näitusel on väljas nii kogenud meistrite kui ka alles kunstnikutee alguses olevate autorite tööd.

„Popstaarid saksa muusikataevas” (muusikaosakonna galeriis) 

Näituse koostasid TÜ saksa filoloogia osakonna üliõpilased.

Näitused mujal

Näitus „Vaimuvara võim“

6. ja 7. mail Pargiraamatukogu lavatelgis

Eesti Spordimuuseumi koostatud näitus tutvustab läbi aegade olulisi eestikeelseid spordiraamatuid, mis on erinevatel aegadel kujundanud Eesti spordimaastikku ning inimeste mõttemaailma. Arvamusi nende kohta on kirjutanud mitmed tuntud inimesed – Sulev Vahtre, Raul Rebane, Vello Lään, Esta Tatrik, Tiit Karuks, Ülo Tuulik jt.

Humanitaarteadusalaste raamatute näitusmüük TÜ raamatupoes

3.–8.05.2010 toimub Tartu Ülikooli Raamatupoes kirjandusfestivali “Prima Vista 2010” raames ajaloo-, filosoofia-, keeleteadus-, kirjandusteadus-, teatriteadus- ja usuteadusalaste ning filmi ja visuaalse meedia/kunsti alaste raamatute näitusmüük. Näitusmüügilt on võimalik osta raamatuid tavapärasest soodsama hinnaga.

Esindatud on kirjastuste British Film Institute, Boydell and Brewer, Cambridge University Press, Edinburgh University Press, John Wiley and Sons, Wiley-Blackwell, Oxford University Press, Palgrave Macmillan, Routledge, Taylor & Francis Books väljaanded.

Näitusehindadele ei laiene muud raamatupoe soodustused.

Kataloogide alusel saab raamatuid ka tellida.

Täpsem info ja nimekiri kättesaadav hiljemalt nädal enne näitusmüügi algust raamatupoe kodulehel.

Tartu Ülikooli Raamatupood

Ülikooli 11, Tartu 51003

Tel   7 441 102

www.ut.ee/Raamatupood

Avatud E-R 10–18, L 10–16

 „Puškini ja Gogoli Peterburi“

8. aprill–22. mai 2010

Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23)

Ülevenemaalise Puškini muuseumi koostatud näitusel saab tutvuda linnavaadete, portreede ja mälestusmärkidega. Avamine toimub 8. aprillil kell 15.00.

Näitus „Eesti oma raamat”

Oskar Lutsu majamuuseumis (Riia 38)

Tartu Kõrgema Kunstikooli nahadisaini osakonna üliõpilaste näitus tutvustab erinevaid köitekunsti võimalusi. Tudengite köitetöid iseloomustab vahendite ja ideede mitmekesisus, pakkudes üllatusi nii materjali, teostuse, vaimuka köitmis- või kujundamisviisi poolest. Klassikalist köitekunsti kaasaegses käsitluses demonstreerivad eesti luulekogumiku „Isamaa ilu hoieldes” köited. Näha saab ka fantaasiaküllaseid köiteid laste kirjutatud muinasjuttude kogumikule „Maailma parim asi”, mille kujunduses on autoril suurem vabadus mängida erinevate köitematerjalide ja raamatu vormiga. Köitjateks on III ja IV kursuse üliõpilased õppejõud Rutt Maantoa ja meister Tõnu Ojaperve juhendamisel.

„Kümme väikest neegrit“

Neegrinukkude näitus Tartu Mänguasjamuuseumis (Lutsu 8)