2014

Prima Vista 2014 – „Süüta noorus“

7.–10. mai 2014

7.—10. maini toimus üheteistkümnendat korda Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista, mis kandis sel kevadel alapealkirja „Süüta noorus”. Teemavaliku kaudu kutsuti kõiki mõtlema noorusele ja nooruslikkusele ning leidma see enda seest üles. Tänavuse festivali matrooniks oli luuletaja Kristiina Ehin.
Juba eelpäevade sündmused sütitasid nii nooremaid kui vanemaid: 5. mail festivali seekordses klubis „Arhiiv” aset leidnud TarSlämmi finaali publik mahtus ruumi vaevu ära. Külalis¬esinejana astus üles belgia luuletaja Jee Kast. Esmaspäeval algas ka festivalinädalat rikastanud kirjandusfilmide programm Tartu Elektriteatris. 6. mail toimus kohtumine poola autori Mariusz Szczygieliga ning tema teose „Gottland” eestikeelse tõlke esitlus, vestlusõhtu tšehhi näitekirjaniku Roman Sikoraga, punkluulekogumiku „Sõnaga näkku 2” presentatsioon ning luuleõhtu Jee Kasti ja Eda Ahi osalusel.

7. mail algas festivali põhiprogramm eestlaste lugemisharjumusi tutvustava kogumiku „Lugemise vabadus” esitlusega. Märtsis väljahõigatud üleskutse peale laekus Prima Vista postkasti sadakond teksti, mis jutustavad perekondade lugemisharjumustest ja tekstikogemustest. Paremad palad ühendati kaante vahele ning köideti Tartu Trüki-muuseumis. Järgnes Prima Vista avaetendus TÜ raamatukogu suures saalis, kus muusikat, tantsu, luulet ja improvisatsiooni pakkusid Kristiina Ehin, Tähtvere Tantsukeskus, Aapo Ilves, Jüri Kolk, ansambel Def Räädu, Silvia Urgas, Silver Sepp ning tantsijad Keity Pook ja Kadri Sirel. Efektset ülesastumist täiendasid väliskülaliste sõnavõtud konverentsisaalis. Õhtupoolikul ootas publikut võimalus kohtuda Ingeborg Bachmanni kirjandusauhinna laureaadi, Ukraina päritolu Katja Petrowskajaga, paljutõlgitud ungari kirjaniku György Dragomániga, kuulata vene bardi Veronika Dolinat ning osa saada Semiosalongist, mille seekordseks külaliseks oli kutsutud Timo Maran. Tõnis Vilu esitles oma teist luulekogu „Ilma” ning festivali avapäeva lõpetas Def Räädu kontsert. Festivali kavasse olid valitud tähenduslikuma sõnumiga lood, lugude vahele räägiti lühidalt ka tekstide tekkeloost ja sisust.

Teise festivalipäeva avasid traditsiooniline raamatulaat TÜ raamatukogu ees, kus päeva jooksul toimusid mitmed raamatuesitlused, samuti Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengite näitus-performance ning laste tervituskontsert, kirjanike kunstitoad ja kirjanduslik orienteerumismäng Pargiraamatukogu südalinna pargis.

Edasi oli võimalik kuulata filosoofilise alatooniga proosat viljeleva vene kirjaniku Mihhail Velleri mõttekäike. Tema loengule „Inimkonna mõte ja funktsioon universumi evolutsioonis” järgnes arutelu ning Velleriga vestles Hannes Varblane. Teine festivalipäev tõi publikuni veel luuletunni muusikaga, kus luulet luges Mait Vaik ning musitseeris Allan Vainola, udmurdi kultuuri õhtu koos Hõimurahvaste programmi 2013. aasta kirjandusauhinna võitja kirjanik Arzami Otšei ehk Aleksei Arzamazoviga ning improvisatoorse rütmistatud luulekava Jüri Üdi/Juhan Viidingu luulest. Juba traditsiooniks saanud Prima Vista Noortekal, mida tänavu peeti seitsmendat korda, lugesid oma loomingut Eda Ahi, Sveta Grigorjeva, Kristjan Haljak, Indrek Lõbus, Lauri Teder ja Kelly Turk. „Värske Rõhu” raamatusarja „Värske Raamat” 15. teosena esitles Kristina Viin debüütluulekogu pealkirjaga „Nõtkel elevandisammul”. Päevale pani uhke punkti matrooniõhtu, kus Kristiina Ehin esitas oma luulet ja proosat ning astus üles koos paar aastat tagasi Viljandis loodud ansambliga Naised Köögis.

Reedel 9. mail sai hoo sisse „Elav raamatukogu” ning kultuuriprogramm Anna Haava tänava nn. hõivatud majas, jätkusid nii pargiraamatukogu lasteprogramm kui ka raamatuesitlused Prima Vista raamatulaadal. Publikul oli võimalus saada osa tavapärasest kirjandusprogrammist Tartu Kaubamajas, Veronika Dolina luuletunnist, kohtuda soome krimikirjaniku Salla Simukkaga ja osaleda TÜ vanas kirikuhoones toimunud interdistsiplinaarsel Õnnekonverentsil, kus räägiti õnnest ning edastati oma visioone sellest kirjanduse, kunsti jne. abil ja kaudu. Reedene kava sisaldas ka kohtumist kultuskirjaniku Klaus-Peter Wolfiga ning Bettina Göschli kontserti, Katri Raiki eesti- ja venekeelsete raamatute „Minu Narva” esitlust ning Prima Vista teemalist kirjandusviktoriini. Pargiraamatukogu programm jätkus traditsioonilise kontserdiga „Kirjanikud muusikas”, kus astusid üles Kristel Mägedi ja Kaur Riismaa, Maarja Pärtna ja Riho Kall, Tuuli Velling ja Teet Velling, Aapo Ilves, Jürgen Rooste ja Erki-Andres Nuut. Kontserti juhtis Siim Kera. Kontserdile järgnes vabaõhukino filmiga „Elavad pildid”. Õhtu lõpetasid nõukogudeaegse tantsumuusikaga pidu festivali klubis, Kristiina Ehini loovkirjutuse kursuse üliõpilaste esinemine „Uhiuue kirjanduse vabalava”, Anna Haava tänava kogukonna vestlusring „Meie generatsioon — Tartu punk täna” ning Tuuli Vellingu ja bändi Sotsiaalse Närvi Kvartett spoken word’i kava koostöös festivaliga Mailaul.

Peaaegu algusaegadest saati on Prima Vista laienenud igal aastal üheks päevaks ka mõnda teise linna — tänavuseks partnerlinnaks oli Rakvere, kus teatrimajja saabunud festivalidelegatsiooni tervitas abilinnapea ning programm jätkus Def Räädu esinemisega. Seejärel esitasid luule- ja laulukava Kristiina Ehin ja Sofia Joons ning Rakvere publikuga kohtus menukas soome kirjanik Salla Simukka. Toimus kasutatud raamatute laat ning Rakvere rahvamaja terrassil tegutses lastele mõeldud Trondikohvik, kus tutvustasid oma loomingut viis Rakvere lastekirjanikku: Kalju Saaber, Reet Babõlski, Tiia Selli, Urve Tinnuri ja Karin Hansson. Tiigil tegid soovijaile luulesõitu Soolikaoja paadimehed Mait Joorits ja Gunnar Kotiesen. Festivaliajaks kokkuseatud spoken word’i kavaga (Tuuli Vellingu tekstid) esinesid Rakvere teatri kohvikus Tuuli Velling ja Sotsiaalse Närvi Kvartett. Anne Prangel avas maalitud trummide näituse ning esitles luulekogu „Ihusilmaga”. Rakvere Linnanoorte Näitetrupp tõi publikuni Elo-Maria Rootsi noorteromaanil „Vaimude jaam” põhineva uuslavastuse „Helen”. Päeva juhtis Rain Kooli.

Paralleelselt Prima Vista päevaga Rakveres jätkusid sündmused ka Tartus: peeti raamatuoksjonit ja vanade raamatute laata, autasustati arvustuste võistluse „Ulakass” favoriite, kirjanik Kaspar Jassa tegi kultuuriloolise ringkäigu Raadi kalmistul, Kirjanduse Majas astusid üles Tartu vene autorid ning kirjastus „;paranoia” Kiwa eestvedamisel esitles kontseptuaalse multimeediaetendusega „Cabaret Derrida” kirjastuse uusi raamatuid. Oma teoseid esitlesid Jelena Glazova Riiast, Exotikdot Kolumbiast, Kiwanoid & Kleis jt. Tartu Üliõpilasteater pakkus publikule elamust etendusega „Candide ehk optimism” ning kirjastuse „;paranoia” programmi võis näha Prima Vista lõpupeol festivali klubis „Arhiiv”.

Pühapäeval jätkus kultuuriprogramm Anna Haava 7a kogukonna majas.

Nagu varemaltki, ei piirdunud Prima Vista vaid kahe linna, Tartu ja Rakverega: publikul oli 8. mail võimalus kohtuda Salla Simukka, Mariusz Szczygieli ning Katja Petrowskajaga ka Tallinnas. 9. mail esinesid Tallinnas Exotikdot ning Jelena Glazova.

Triin Ploom-Niitra
Ilmunud Loomingus 2014 (6)

Väliskülalised

Jee Kast (Belgia)
Roman Sikora (Tšehhi)
Mariusz Szczygieł (Poola)
Katja Petrowskaja (Saksamaa)
György Dragomán (Ungari)
Veronika Dolina (Venemaa)
Mihhail Veller (Venemaa)
Arzami Otšei (Venemaa/Udmurtia)
Bettina Göschl (Saksamaa)
Klaus-Peter Wolf (Saksamaa)
Salla Simukka (Soome)
Exotikdot (Maria Paz) (Colombia)
Jelena Glazova (Läti)

Prima Vista 2014 avaetendus (Tartu Ülikooli Televisioon, 7.05.2014)

Blogides:

Meedias: